درب های دیتاسنتر

محدود نگه داشتن راهرو و سرور ها یکی از ضروری تری عملیات های مربوط به مراکز داده به شمار می رود. شرکت های متعددی هستند که محصولاتی را برای راهرو سرور ها با امکاناتی همچون دسترسی ورودی به داخل و خارج از محوطه یا اتاقک دیتاسنتر ارائه می دهند. درهای گرم یا سرد (Hot or cold) نصب شده در راهرو های اتاق های سرور، پرده های بار اندازی که به راحتی نصب شوند مثالی از این محصولات هستند. انواع دیگر این درب ها، درهای کشویی با چارچوب آلومینیومی از جنس پلکسی گلاس هستند که استحکام و مقاومت بالاتری دارند. در های لولایی با قفل های اختیاری نیز از دیگر گزینه های در دسترس هستند. در این مقاله به بررسی درب های دیتا سنتر خواهیم پرداخت:

 

تشخیص در دیتاسنتر مناسب برای کنترل هوا

کاربردی ترین و موثر ترین درب برای اتاق سرور ها که در دیتاسنترها قرار دارند با در نظر گرفتن موارد زیر باید توسط شما انتخاب شوند:

 • اندازه اتاق دیتاستنر (یا اتاق سرور)
 • نوع دسترسی مورد نیاز به این اتاق
 • بهترین گزینه برای مهار جریان هوا برای رسیدن به بهترین بازدهی
 • دائمی یا پیش ساخته بودن سازه
 • الزامات نصب و راه اندازی

 

با ترکیب مناسبی از گزینه های فوق می توانید به کمک درب های مخصوص دیتاسنترها به دمای مناسب برای نگهداری دستگاه ها و تجهیزات خود دست پیدا کنید. همچنین اتاق شما به لطف پرده های سفارشی  سازی شده می تواند در برابر نفوذ هرگونه آلودگی مقاوم خواهد بود.

اهمیت درب دیتا سنتر

اگر تأسیسات شما اتاقک دیتاسنتر دارد، می دانید که یکی از ضروریت های آن  حفظ دمای ثابت، مهار جریان هوا و ایجاد محیطی مناسب برای کارکرد تجهیزات است. برای رسیدن به چنین نتیجه ای، محدود شدن اتاق سرور حیاتی است و برای این امر باید با استفاده از درب های دیتا سنتر مناسب از کارکرد درست تجهیزات درون آن اطمینان حاصل نمایید.

 

زمان انتخاب درب های دیتاسنتر باید نکات زیر را در نظر بگیرید

عوامل متعددی  وجود دارند که می توانند به انتخاب در دیتاسنتر مناسب کار شما، کمک کنند. اطلاعاتی همچون اندازه اتاقک دیتاسنتر/اتاق سرور در انتخاب شما موثر خواهند بود؛ شما همچنین باید میزان دسترسی مورد نظر خود را تعیین نمایید؛ برای مثال پرده های نواری شکل بارانداز بهترین و آسان ترین دسترسی را به اتاقک شما می دهند در حالی که درب های کشویی از امنیت بالاتری برخوردار هستند. با توجه  به میزان دسترسی و امنیتی که نیاز دارید، می توانید گزینه های خود را محدود ساخته و شاخصه های مهمتر را انتخاب نمایید. شما همچنین باید در نظر بگیرید که آیا دوست دارید درب های اتاق کاملا قفل شوند یا اینکه درهایی که محدود کنندگی کمتری دارند را ترجیح می دهید. قبل از انتخاب خود باید شرایط مورد نیاز نصب وآماده سازی درها را نیز در نظر بگیرید، زیرا هر یک از درب ها، مشخصات متمایزی برای نصب دارند. عواملی همچون دائمی بودن دیتاسنتر/اتاقک در تأسیسات شما یا قابل انتقال بودن آن نیز از شاخصه هایی هستند که در انتخاب شما تأثیرگذار خواهند بود.

 

به طور کلی  سه نوع از درهای مختلف برای دیتا سنتر عبارتند از: پرده های نواری بارانداز، درهای کشویی و در های لولایی.

پرده های نواری بارانداز برای جدا کردن راهرو ها مورد استفاده قرار گرفته و دسترسی آسان را به داخل اتاق مقدور می سازد. این پرده ها از نوارهای وینیل نرم و صاف، یا آج دار، ساخته شده اند که از خصوصیات  ضد استاتیک و لبه های خمیده بهره می برند تا هنگام عبور و مرور با نرمی به کار رفته و به رفت آمد سهولت بخشند. این پرده ها به شکل شفاف یا رنگ های متنوعی یافت شده و برای تناسب اندازه قابلیت این را دارند که در مکان نصب بریده شوند. این پرده ها به راحتی نصب و یا جدا می شوند و با پروتکل های ضد حریق ملی و محلی همخوانی دارند.

درب های کشویی در موقعیت هایی استفاده می شوند که بسته شدن فضای اتاق به منظور تنظیم جریان هوا ضروری باشد؛ همچنین این درب ها به راحتی برای ورود و خروج حرکت می کنند. درهای کشویی روی چارچوب نصب شده و به راحتی به قفسه سرورها و زمین اتاق چفت می شوند. ماده سازنده این درها پلی کربنات است که بر روی چارچوب هایی از جنس آلومینیوم سوار می شوند. از دیگر ویژگی های این درب ها، می توان وجود یک دستگیره در هر طرف در نام برد. کاربرد درهای کشویی  در مکان هایی که عبور و مرور بیشتر است بالاتر خواهد بود.

نهایتاً، در های لولایی دوام بیشتری دارند و برای کنترل جریان هوا و دما ایده آل هستند. درهای لولایی که در دیتاسنترها نصب می شوند گزینه با دوام و راحتی به شمار می روند که راهروهای سرور ها را از محیط بیرون آن جدا می سازند. درهای لولایی هوای درون اتاق را به طور کامل تنظیم کرده و در اندازه های سفارشی ساخته می شوند تا به طور مطلوب در دیتاسنتر های شما نصب گردند.

 

ویژگی های امنیت درب دیتا سنتر

 • الف: نقاط دسترسی به درها باید به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته کنترل شده و با استانداردهای ISO-27001 مطابقت داشته باشند.
 • ب: یک سیستم قفل الکترونیکی باید برای این درب ها تعبیه شده باشد تا در دیتاسنتر ها دسترسی ایمنی پیاده سازی شود.
 • پ: گزارش های ورود و خروج درها باید طبق سیاست های امنیتی حداقل یک سال بعد از گزارش گیری ثبت و ضبط شوند.
 • ت: اعمال قوانین سختگیرانه برای ورود و یا خروج از اتاق ها الزامی است
 • ج: بررسی رویه ها و ورود و خروج به سیستم ها باید به طور منظم انجام بپذیرد.
 • چ: درهای امنیتی باید در شرایط آتش سوزی باز نشوند.

کلام پایانی

درب دیتا سنتر در اتاق های کامپیوتر کاربرد دارند و کارایی آنها مربوط به شرکت ها و سازمان هایی است که دارای اتاق سرور هستند. در این مقاله کوشیدیم اطلاعات جامعی در مورد ماهیت درب های دیتا سنتر ارائه نماییم.

 

 

Author: