در و پنجره های آهنی چه چیزی هستند؟

اولین چیزی که باید در مورد درب و پنجره های آهنی بدانید این است که، برخلاف باور عوام، این محصولات همیشه از جنس فولاد ساخته نشده اند. درب و پنجره­های های آهنی معمولا در مکان های همچون پایگاه های نظامی و یا بانک­ها یافت می شود؛ این در ها به علت سنگین و حجیم بودن به ندرت در منازل و یا اداره ها استفاده می شوند.

در این مقاله به بررسی درب و پنجره آهنی خواهیم پرداخت:

درب و پنجره آهنی چیست؟

درب های آهنی معمولی اغلب از چوب و یا فوم ساخته می شوند که سطح آن ها توسط فولاد 24 درجه پوشانده شده است. اگر ظاهر برای شما اهمیت دارد، پس باید بدانید که در هایی در بازار یافت می شوند که با وجود اینکه داخل آن ها از قالب های چوبی یا چوب بلوط ساخته شده است، سطوح آن ها توسط فولاد یا آهن پوشیده شده است. این بدین معناست که منزل شما از امنیت و زیبایی همزمان برخوردار خواهد بود. پنجره های آهنی معمولاَ به منزل یا محل کار شما ظاهری صنعتی بخشیده و همچنین نمای خوبی از بیرون به شما ارائه می دهند.

قیمت درب و پنجره آهنی

درب و پنجره­های آهنی، در صورتی که قصد داشته باشید در سرتاسر خانه از آن ها استفاده کنید کمی هزینه بر خواهند بود؛ به همین سبب توصیه می شود آن ها را تنها در بخش ورودی و یا درب پشتی منزل نصب کنید. درب و پنجره های آهنی غیر قابل دستکاری بوده و همچنین می توانند وزن قفل های سنگین را بر روی  خود تحمل کنند.

 

مزایای درب و پنجره های آهنی

زمانی که برای منزل خود خرید می کنید، در ها و پنجره های آهنی ممکن است در لیست خرید شما وجود نداشته باشند؛ اما اگر از مزایای استفاده از آن ها باخبر شوید نظرتان عوض خواهد شد. تعداد اندکی از این مزایا در ادامه آورده شده است.

·        از آن جایی که آهن و فولاد ماده متسحکمی است، جداره های این پنجره ها خیلی نازک تعبیه می شود. این موضوع بدین معناست که شما می توانید از پنجره خود دید واضح و گسترده ای داشته باشید

·        در و پنجره های آهنی به نگه داری خاصی نیاز ندارند

·        در برابر ترک خوردگی، خم شدگی و زنگ زدن مقاوم هستند

·        درب های آهنی از هدر رفت گرما و سرما جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در هزینه می شوند. این درب ها معمولا از پیش عایق شده هستند.

·        درب های آهنی در برابر آتش مقاوم هستند

·        در و پنجره های آهنی همچون در های چوبی تعمیر شده و در صورت خرابی نیازی به جایگزینی ندارند

 

معایب درب و پنجره های آهنی

هیچ محصولی بی نقص نیست و در و پنجره های آهنی  نیز از این قائده مستثنی نیستند؛ تعدادی از این معایب عبارتند از:

·        به دلیل اینکه توسط فلز روکش شده اند، معمولا وزن بالایی دارند.

·        می توانند خیلی گران باشند.

·        اگر در فضایی زندگی می کنید که به دریا نزدیک است، استفاده از این در و پنجره ها کار درستی نیست زیرا به علت نمک معلق در هوا ممکن است خمیده شوند؛ هنوز اطلاعات زیادی در مورد در و پنجره های آهنی برای یادگیری  وجود دارد. قبل از اینکه تصمیم نهایی خود را بگیرید بهتر است با تولید کنندگان در و پنجره های آهنی صحبت کنید

 

روکش های تولید کارخانه:

تولیدکنندگان به لطف پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن فرایند های نوین آماده سازی روکش آهنی، قادر هستند در و پنجره هایی تولید نمایند که عملاً در طول عمر خود به هیچ تعمیر و نگه داری خاصی نیازمند نباشند. سازندگان مختلف می توانند برای در و پنجره های خود از روکش های بازدارنده خوردگی همچون گالوانیزه، الکتروپوش (پوشش الکترونیکی سطوح)، پوشش های پودری، urethane enamel و دیگر مواد بهره جویند. روکش های کارخانه ای نه  تنها با دوام بوده، بلکه زیبایی خاصی برای محصول به ارمغان می آورند.

 

طرح های ضد حریق:

تولید کنندگان درب و پنجره های  آهنی ضد حریق بر روی محصولات خود برچسب های نشان دهنده آزمایشات حریق دارند. پنجره های طرح ضد حریق فقط به یک روش تولید نمی شوند، بلکه می توان آن ها را با طرح های مختلفی تولید کرد.

 

چرخه عمر درب و پنجره آهنی:

از آنجایی که در و پنجره های آهنی به طور عمده دوام بیشتری در مقایسه با دیگر در و پنجره های که از مواد دیگر ساخته شده اند دارند، چرخه زندگی آن ها بی نظیر است. یکی دیگر از مزایای استفاده از در و پنجره های آهنی هزینه نگه داری پایین آن ها است. به عنوان مثال در قاره اروپا، سازه های معماری کلاسیکی که بیش از یک قرن قدمت دارند از در و پنجره های آهنی اصل برخوردار هستند. در آمریکای شمالی پنجره های آهنی تا 3 نسل دست به دست می شوند؛ فقط برخی از پنجره های قدیمی برای اینکه دوباره روکش و هوارسانی شوند جمع آوری و جایگزین می شوند. با در رعایت نصب و نگهداری درست این پنجره ها، این محصولات در مقابل هر گونه خرابی ایمن هستند.

 

محصولات امنیتی:

طراحان و معماران زندان ها و بازداشتگاه ها باید صرف نظر از پیاده سازی امنیت کافی در اینگونه از محیط ها، از پنجره هایی  استفاده کنند که از امنیت بالایی برخوردار باشند. تولیدکنندگان پنجره های آهنی و همکاری با جامعه معماران، بدون قربانی کردن ظاهر پنجره، پنجره های مدرن و مستحکمی خلق کرده اند که نیاز هایی همچون تهویه هوای مطبوع را با رعایت امنیت کافی برطرف می کنند. ساخت و طراحی سفارشی پنجره ها طیف متنوعی از امکانات را برای پنجره ها ایجاد می کند.

کلام پایانی

درب ها و پنجره های  آهنی راه حل خلاقانه ای برای رسیدن به ظاهری زیبا، محصولی با دوام مادام العمر برای منزل و یا اداره شما هستند.

Author: