مصاحبه با مدیر عامل وندورلیست ایران (حسین محمدزاده)

صفحه اصلی/صنعت ساختمان/مصاحبه با مدیر عامل وندورلیست ایران (حسین محمدزاده)

مصاحبه با مدیر عامل وندورلیست ایران (حسین محمدزاده)

مصاحبه با بنیان گذار شرکت وندورلیست ایران ;جناب آقای مهندس حسین محمد زاده

بنیانگذار وندورلیست ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دنیای اقتصاد

منافع فعالان صنعت ساختمان را تامین می‌کنیم

دنیای اقتصاد : وندور (Vendor) در زنجیره تامین، به شرکت بازرگانی معتبر اطلاق می‌شود که تامین‌کننده کالا یا خدمات است. خریداران حرفه‌ای با ارزیابی عرضه‌کنندگان کالا و خدمات موردنیاز خود، فهرستی شامل عرضه‌کنندگان معتبر پذیرفته‌شده را تهیه می‌کنند که در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص، در کوتاه‌ترین زمان بتوانند به نیاز خود دست پیدا کنند. این فهرست، وندور لیست خوانده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه با حسین محمدزاده، بنیان‌گذار وندورلیست ایران به گفت‌وگو نشستیم.

وندور لیست ایران به چه معناست؟

در واقع اسم کامل آن کنسرسیوم وندورلیست ایران است. کنسرسیوم، یعنی تجمعی از چند شرکت یا سازمان که به دنبال منافع مشترکی هستند و برای رسیدن به این مهم، فعالیت‌های هماهنگی دارند.

در اینجا کنسرسیوم وندورلیست ایران به معنی تجمع جمعی از بهترین فروشندگان ایران در صنعت ساختمان اعم از تجاری، اداری، مسکونی، درمانی و… است که قادر است از مصالح پایه تا تجهیزات نهایی مربوط به ساخت پروژه‌های مختلف را تامین کند.

این مجموعه همچنین متشکل از معتبرترین و برجسته‌ترین سرمایه‌گذاران، معماران، سازندگان، مهندسان مشاور و حتی بخش عمده‌ای از کارفرمایان، بهره‌برداران و مصرف‌کنندگان است.

ائتلاف وندورلیست ایران

ائتلاف وندورلیست ایران

 سود این مجموعه از چه طریقی تامین می‌شود؟

حقیقت این است که ما به پروژه وندورلیست ایران به‌عنوان یک کسب‌وکار درآمدزا نگاه نمی‌کنیم و بیشتر آن را به‌عنوان نوعی ادای دین به صنعت ساختمان تلقی کردیم.

بر همین اساس آمدیم و پلت‌فرمی را طراحی کردیم که قادر باشد یک پروژه را از پایه، یعنی از فاز مشاوره، طراحی و تعیین لوکیشن مناسب تا مرحله اجرا و تامین متریال و تجهیزات و کلیه ملزومات آن تامین کند. حتی به بهره‌برداری پروژه هم توجه کرده‌ایم؛ برای مثال یک پاساژ تجاری نیازمند یک بهره‌بردار است که حتی منافع آن بهره‌بردار هم در اهداف و دستاوردهای وندور لیست دیده ‌شده اما سودی که قرار است از وندور لیست به دست آید در مرحله اول صرف تبلیغات و پروموشن‌ها در شبکه‌های اجتماعی، رویدادها، مصاحبه‌ها و معرفی شرکت‌ها، مجموعه‌ها و کارگروه‌هایی خواهد شد که در این لیست هستند‌، بنابراین ما به‌عنوان یک سرمایه‌گذار که این استارت‌آپ را راه انداختیم میتوانیم اینگونه اعلام کنیم که منافع مجموعه به سه قسمت تقسیم می شود .

  1. منافع خریدار
  2. منافع فروشنده
  3. منافع مدیریت پیمان خرید که توسط این مجموعه انچام می گردد.

همچنین این ائتلاف به احترام اعتماد طرفین تمامیت قراداد را به عنوان نفر سوم رصد و کنترل می نماید که مهمترین آن میتوان به کنترل کیفی و مراودات مستقیم بین خریدار و فروشنده اشاره کرد.

در مجموع این مجموعه دغدغه های کارفرما برای تهیه اجناس و موارد مالی را مرتفع نموده و برای تامین کننده و فروشنده نیز عمده تشویش خاطر از جمله اخذ مطالبات و حضور در پروزه های نامی را حل کرده است.

یکی دیگر از وجوه تمایز این مجموعه نسبت به سایر شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که چنین فعالیت‌هایی دارند این است که ما در هر فعالیت صنفی حداکثر سه شرکت را وارد این لیست می‌کنیم؛ البته به‌استثنای بعضی محصولات مثل سنگ که طیف گسترده‌ای از معادن آن در ایران است و ما مجبوریم از معادن مختلف عضو داشته باشیم، یا مثلا برخی محصولات مربوط به‌ نما.

چه کسی این مجموعه‌ها را برای حضور در وندور لیست گزینش می‌کند؟

در هر موردی نیاز است که استانداردهای لازم هر محصول بر اساس رویت مستنداتی که از طرف شرکت‌ها ارائه می‌شود تایید شود. علاوه بر آن از سازنده‌های معتبر، مهندسان مشاور و معمارها در مورد هر محصول بررسی‌های لازم انجام می‌شود و تایید آنها قطعا شرط اساسی برای حضور در این وندور لیست است.

در نهایت تا جایی که بتوانیم سعی می‌کنیم بیش از کمیت به کیفیت توجه کنیم. البته اغلب شرکت‌های دیگر که فعالیت مشابهی دارند بر مبنای سود، برندها را وارد لیست خود می‌کنند. اما هدف ما از تشکیل این لیست در این پلت‌فرم درست مثل نمونه‌های مشابه در آمریکا، انگلیس و آلمان است که ما آن را بومی‌سازی کرده‌ایم. در تمام سایت از سیستم کدنویسی استفاده‌ شده و کلیه  محتواها، تولیدی هستند و به‌هیچ‌عنوان از محتوای کپی شده استفاده نکردیم. تیم طراحی وندور لیست بسیار حرفه‌ای است و همه اینها در راستای حفظ و صیانت از منافع همکارانی است که ما بدون دریافت هیچ هزینه‌ای اطلاعات آنها را منتشر می‌کنیم.

 هنوز به این سوال من پاسخ نداده‌اید که سود مجموعه قرار است از کجا تامین شود؟

در واقع آورده اولیه آن همان سرمایه‌گذاری شخصی خودمان بوده است و همان‌طور که گفتم این پروژه یک برنامه درازمدت است که منافع با حفظ صیانت خریدار و فروشنده به صورت خودکار به این مجموعه خواهد رسید .

به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت طبق سیاستی که دارد 5 درصد به مشتری خود تخفیف میدهد و به نمایندگان خود مثلا 15 درصد تخفیف میدهد ، با توجه به اینکه فعالیت انجمن به صورت گسترده در سراسر ایران صورت میگیرد و این منافع به صورت مشترک است ، برای تامین کننده خیلی مقرون به صرفه است که مجموعه ای به صورت کلی سرویس فروش و خدمات به او ارائه میکند ،

پس به طبع نباید تامین کننده آن 5 درصد تخفیف را به کارفرما ارائه دهد و اگر به عاملیت خود 15 درصد تخفیف ارائه میدهد قطعا بالاترین سقف تخفیف خود را ارزیابی کرده !

تامین کننده بعد از قراردادن بالاترین تخفیف خود در اختیار وندور لیست ایران ، چون وندور لیست مشتری تعداد محدودی از افراد نیست  بلکه مشتری تمام ایران است و با توجه به ارتباط هایی که در حوزه خلیج ، به خصوص توجه به این موضوع که مدیریت مجموعه در واقع عضو کمیسیون تلاشگران اتاق بازرگانی ایران و امارات هست و همچنین برای برخی از محصولات قابلیت صادرات وجود دارد در نتیجه خود کمپانی آن 18 درصد را به عنوان ماکسیمم تخفیف و به عنوان تخفیف وی ای پی در نظر گرفته و هر زمان مجموعه وندور لیست ایران مشتری ای را معرفی کند چون این ارتباط به صورت کاملا مستقیم و بدون واسطه است 5 درصد اولیه را به مشتری تخفیف داده، بعد از بازگشت مشتری به سمت وندورلیست ایران، مجدد وندوراز 13 درصد باقی مانده بین 50 تا 70 درصد به عنوان تخفیف ویژه به کارفرمای خود ارائه میکند و بعضا اگر لازم شد در صورت که پروژه از اهمیت بالایی برخوردار باشد چون کارگروه ها لازم هست تا به قدرت برسند ، در صورت لزوم وندور تمام تخفیف خود را به کارفرمای میدهد تا پروژه در اختیار کنسرسیوم قرار گیرد

این درست است که منافع پروژه  قطعا در کوتاه مدت و بلند مدت به تامین کننده خواهد رسید و در آن تایم وندور هیچ منفعتی نخواهد برد اما ارتباطی که برقرار شده و اینکه یک مشتری به مشتریهای خود اضافه کرده در طولانی مدت تاثیر خود را بر منافع ما خواهد گذاشت .

سود وندور لیست در واقع در ارتباط و گستردگی و تیراژ بالا در انجام پروژه هاست ، ما به خاطریک پروژه نیامده ایم ، ما به خاطر یک منطقه ، یک شهر ، یک استان این کنسرسیوم را راه اندازی نکرده ایم ما برای کل ایران این قدم بزرگ را برداشته ایم.

لازم به ذکر است تمامی منافعی که در حال حاضر به مجموعه وندور لیست ایران می رسد همگی صرف تبلیغات ، پروموشن ها ، سئو ، ایونت ها ، رویداد ها و مسائلی از این قبیل برای انجام تبلیغات کارگروه های منفصل به خود هزینه می شود.

بعد از استارت اولیه بر چه مبنایی قرار است وندور لیست ایران به سود آوری برسد؟

طبق بیزینس پلنی که ما داریم همزمان با استارت اولیه و زمانی که مجموعه به آن پویایی و تکامل خود برسد پروسه مشارکت موردی یا سهامی با کارگروه های مختلف خواهیم داشت که طبیعتا منافع حاصله به کلیه مشارکت‌کنندگان خواهد رسید. ما به فکر این هستیم که همیشه باید منافع مشترک فی مابین شرکت های حقوقی و افراد حقیقی برقرار باشد، از آنجا که اعتبار ما در وحله اول مهمترین گزینه ماست به همین جهت سعی میکنیم با کارگروه هایی وارد مذاکره و قرارداد شویم که بتوانند در طولانی مدت ما را پشتیبانی کنند و کارفرماهای ما از این منافع بهره مند گردند.

 از آنجا که سازندگان و تولیدکنندگان برجسته معمولا باهم آشنایی قبلی دارند چطور باید قانع شوند که از وندورلیست استفاده کنند؟

ما اصراری به این مقوله نداریم چون منطقی نیست که توقع داشته باشیم سازندگان مجبور به خرید از طریق وندور لیست ایران شوند. گاهی این اشتباه به وجود می‌آید که وندور لیست قرار است چیزی را بفروشد، درحالی‌که این‌طور نیست و این مجموعه به‌ مثال یک انجمن، تنها بر معاملات نظارت می‌کند و کارفرما و سازنده درنهایت مستقیما محصولشان را می‌خرند و پولشان را به‌حساب فروشنده می‌ریزند. انگیزه ‍‌ای که ما می‌توانیم ایجاد کنیم، شرایط پرداختی بهتر، امکان دریافت تخفیف‌های بیشتر و ایجاد یک فضای تهاتری است که برای کارفرماها ایجاد می‌شود، در کنار آن باعث توسعه بازار تامین‌کنندگان کالا و خدمات نیز می‌شود و درنهایت خود آنها باید این منافع را بسنجند و اگر قانع شدند از طریق وندورلیست ایران اقدام کنند.

 پس در صورت معامله مستقیم، آن  درصد برای وندورلیست چگونه تحصیل می‌شود؟

چارچوب مجموعه کنسرسیوم متکی به این وجوه نیست که از بیرون به آن تزریق می‌شود به همین خاطر حتی ممکن است در بعضی پروژه‌ها بنا به مصلحت از کل منافع خود نیز صرف‌نظر کند، بنابراین آن شرکت کاملا درمی‌یابد که هدف کاملا حفظ منافع مشترک و تعامل با مصرف‌کننده است.

 یک پیش‌داوری بدبینانه نسبت به فعالیت وندورلیست‌ها در کشور وجود دارد که آن را به‌عنوان یک نوع کار دلالی می‌بینند، نظر شما در این رابطه چیست؟

اتفاقا رسالت اصلی این وندورلیست کوتاه کردن دست دلالان است که به خاطر منافع شخصی خودشان، کیفیت خدمات و خرید را پایین می‌آورند.

ما ایده آل هایمان را اگر چه در ابتدا به عنوان شعار مطرح کرده ایم اما در عمل ثابت کرده ایم که درنهایت رضایت کافی از این مجموعه را بر اساس رزومه چند ساله خود عرضه کرده ایم چون هر کسی که وارد این فعالیت میشود مدعی است که دلال نیست اما ما ثابت کرده ایم که در کنار صنعت ساختمان ایستاده ایم تا بتوانیم مستقیما عوامل و کارگروه‌های مثبت، برجسته و تاثیرگذار را به هم متصل کنیم و منافع وندور لیست در طولانی‌مدت فقط بر مبنای یک‌چیز به دست خواهد آمد؛ یعنی «اعتبار» و تنها زمانی قادر به سودآوری خواهد بود که این اعتبار را ایجاد کرده باشد. بر همین اساس، ما سعی کردیم با سرمایه‌گذاری و ایجاد و حفظ یک فضای امن برای همکاران به آن اعتبار دست پیدا کنیم.

شاید برای برخی از دوستان این سوال پیش بیاید که ما چرا این کار را می‌کنیم؟ دلیل اصلی ما ایجاد استارت‌آپی بوده که برای اولین بار با رویکردی متفاوت عمل کند و نگوید هرکس که پورسانت بیشتری بدهد در اولویت انتخاب است. چون حتی خود من به‌عنوان موسس این تشکیلات، انتخاب‌کننده نهایی نیستم و تنها یک رای در میان کل آرا دارم و باقی آرا از سوی کسانی است که منافع مستقیمی در این میان ندارند؛ بلکه برای مثال منافع یک سازنده در این است که بتواند یک تامین‌کننده خوب را معرفی کند که در کارگروه قرار بگیرد و عکس این مطلب هم صادق است و اعتبار یک سازنده هم باید در ابتدا اثبات شود تا بتواند در این مجموعه قرار گیرد. ما به بهترین‌ها فکر می‌کنیم و قرار است این مجموعه درنهایت، جمعی از برجسته‌ترین اعضای هر صنف و گروه فعال در صنعت ساختمان باشد.

آخرین اخبار از وبلاگ

معرفی شن و ماسه مرغوب

توسط |16th ژوئن, 2022|Categories: تاسیسات ساختمان, تجهیزات صنعتی, تهاتر, دسته‌بندی نشده, صنعت ساختمان, فیلم های آموزشی, متریال ساختمان, نما بایرامیکس, نما ساختمان, نما مینرال, نمای اسپایدر, نمای بتنی, نمای ساختمان, وندور لیست|برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , |

رسوبات مورین چگونه ایجاد می شود؟ مناطق وسیعی از از [...]

نقد های کاربران

دنبال آهن با قیمت مناسب بدون دلالی میگشتم که خدا رو شکر با وصل شدن به وندورلیست ایران تونستم نیازهام رو برطرف کنم

علی عباسیان, فایروال

قیمت هاتون بسیار منصفانه است ، متشکرم از تیم بزرگ وندورلیست ایران

شوکت اجلالی

من ارشیتکت هستم و دنبال کار میگشتم ، با عضویت در سایت وندورلیست ایران الان 3 تا پروژه خوووووووب گرفتم . ممنونم از مدیر محترم مجموعه

جوانمردی, ایران تک نما
Author:

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

وندورلیست ایران

وندورلیست ایران تامین کننده متریال و تجهیزات ابنیه در ایران.
همانگونه که مستحضرید صنعت ساختمان به عنوان یکی از حوزه های در حال تکامل و توسعه در ایران می‌باشد. حال در این میان کارگروههای این صنعت پر رونق همیشه دغدغه هایی از جمله تامین خدمات، متریال و منابع مالی را داشته اند ، نظر به درایت چندی از بزرگان این حوزه ، کارگروهی تخصصی برای اولین بار در ایران بنام کنسرسیوم وندور لیست ایران تشکیل شده و از آنجا که از نام کنسرسیوم می‌توان برداشت کرد این مجموعه با هدفی مشترک بر ایجاد فضایی امن و تخصصی در کلیه امور صنعت ساختمانها ( تجاری،اداری،مسکونی ،درمانی، ورزشی و غیره ) ایجاد شده است.</p>

کارهای اخیر

اطلاعات تماس

تهران، یوسف آباد ، خیابان بیستون ، جنب خیابان 2/1 ، پلاک 62 ، طبقه دوم ، واحد 4

Phone: 021-91212526

Mobile: 09121002169

Fax: 021-91212526

Web: وبسایت خدمات ساختمانی وندورلیست ایران