نمای تراورتن

تراورتن، شکلی جذاب از سنگ آهک است که در پیرامون چشمه های رسوبات معدنی تشکیل و یافت می شود. بافت فیبری مرمری شکل و رنگ های جذاب خاکفامش، آنرا به یکی از محبوب ترین سنگ های مورد استفاده در مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. از لحاظ تاریخی، بیشترین تراورتن مورد استفاده در معماری و آثار هنری از کوه­های ایتالیا به دست آمده اند. ولی، امروزه بیشتر تراورتن مصرفی در کشورهایی چون ترکیه، ایران، مکزیک و پرو فروخته می شود.

کاربرد و مزایای تراورتن

کاشی های تراورتنی را می توان در نما، کف و دیواره های داخلی مانند حیاط و مسیرهای عبوری در باغ استفاده کرد. معمولا، از کاشی های تراورتنی در نمای ساختمان استفاده می شود، اما، می توان از آنها به شکل چند منظوره در دیوار و وان حمام، كاشی كاری یا سنگ كاری دیوار و صفحه کابینت آشپزخانه و یا حتی در گذر باغ استفاده کرد. اگرچه، مثل هر ماده معدنی قابل استخراجی، تراورتن هم می تواند دارای یکسری از ویژگی هایی باشد که ممکن است برای هر صاحب خانه ای مناسب نباشد.

کاربرد تراورتن در ساختمان ها

سنگ های تزئینی در ساخت بنا را می توان تراورتن نامید. این سنگ، نوعی سنگ آهک است که از رسوب گذاری ته نشست های آب های گرم و سرد در غارها تشکیل می شود. اجزای شیمیایی اصلی تراورتن، کلسیم، چکنده سنگ (استالاکتیک) و چکیده سنگ (استالاگمیت) است.

علاوه بر مواد اصلی تشکیل دهنده، ترکیباتی چون آهن، کلسیم و عناصر دیگر به عنوان ناخالصی در ترکیب تراورتن وجود دارند. این سنگ شامل طیف متنوعی از رنگ ها و طرح ها است که از نوع برش، مقدار و نوع ناخالصی های عنصری موجود در سنگ نشات می گیرند. تراورتن به رنگ هایی چون قرمز، لیمویی، زرد، قهوه ای، خاکستری، سیاه و به دو شکل با و بدون رگه یافت می شود.

کاربرد های تراورتن

تراورتن به علت استحکام زیاد، زیبایی منحصر به فرد و براق­کنندگی به شکل گسترده ای در زمینه ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

در فرآیند ته نشینی رسوبات در تشکیل تراورتن، بخارات آب گرم فضای درونی سنگ را اشغال کرده که این عمل منجر به ایجاد تخلخل در ساختار سنگ می شود.

وجود ساختار متخلخل در سنگ تراورتن منجر به افزایش نفوذ سیمان به درون این حفره ها شده و باعث چسبندگی مناسب سنگ به دیوار و در نهایت افزایش استحکام سنگ نصب شده می شود. به دلیل این چسبندگی بالا، تراورتن در صنایع مرتبط با تزئینات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از موارد مورد استفاده از سنگ تراورتن، خاصیت عایق بودن حرارتی این سنگ به دلیل هوای موجود در حفره های داخل آن است.

 

تاریخچه سنگ تراورتن

تراورتن جز مصالح ساختمانی پرکاربرد است که در طی سالیان مختلف در پروژه های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار گرفته است. در روم باستان، از این سنگ در ساخت معابد، قنات ها، سازه های تاریخی و آمفی تئاتر استفاده می کردند. برخی از این آثار تاریخی تا به امروز پا برجا هستند! تراورتن به دلیل برخورداری از رنگ خاکفام و گرم خود در سایه های مختلفی چون سفید، بژ (قهوه ای مایل به زرد)، کرم و فندقی در معماری نوین استفاده می شود.

انواع تراورتن

آتشکوه: رنگ پس زمینه این نوع از سنگ، سفید و کرم روشن است. بهترین و باکیفیت ترین سنگ تراورتن موجود در ایران است که در سطح جهانی نیز از شهرت خاصی برخوردار است. سنگ تراورتن آتشکوه کاربردهای مختلفی در ساخت و ساز دارد مثل: استفاده در نمای اصلی و فرعی در ساختمان های قدیمی و مدرن، دیوارها و نمای داخلی، محوطه سازی و موارد تزئینی.

تراورتن تنه درختی (گردویی): این نوع از سنگ به علت شباهت با رنگ پوست گردو، در بازار به تراورتن گردویی معروف است. این سنگ در برابر سرما، گرما و لغزندگی دارای سطح مقاومت بالایی است. بیشتر از آن در نمای داخلی، بیرونی و کف ساختمان ها استفاده می شود.

حاجی آباد ابر و باد: سنگ تراورتن حاجی آباد ابر و بادی دارای زمینه کرم با رگه هایی پراکنده از سفید است. این سنگ مقاوم در هر شرایط آب و هوایی است. سنگ تراورتن حاجی آباد ابر و باد، کاربردهای مختلفی در ساختمان دارد مانند: استفاده در سطوح داخلی و خارجی، سنگ فرش پارکینگ، محوطه سازی و موارد تزئینی.

خرمایی تکاب: این نوع از سنگ تراورتن دارای رنگ منحصر به فرد و خاصی است. این سنگ بی نظیر دارای زمینه ای قهوه ای با رگه هایی از سفید است. نمای درونی و دیوارهای داخلی، محوطه سازی و تزئینی از جمله موارد کاربرد این نوع از سنگ ها است.

خلخال: یکی از انواع سنگ های تراورتن با طیفی از رنگ کرم شکلاتی است. سنگ خلخال نیز مانند سایر سنگ های اعضای خانواده تراورتن در نمای داخلی و بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

عباس آباد: سنگ تراورتن عباس آباد یکی از بهترین انواع این سنگ در جهان از نظر زیبایی، رنگ روشن، مقاومت بسیار بالا و طراحی منحصر به فرد است.

مزایای استفاده از تراورتن:

  • سطح تراورتن همیشه خنک است که می تواند بهترین انتخاب در مناطقی با آب و هوای گرم برای استفاده در حیاط و کنار استخر باشد.
  • بیشتر سنگ های تراورتنی برای استفاده، ارزان و مقرون به صرفه هستند.
  • سطح تراورتن به دلیل بافت متخلخل آن ناهموار بوده و بنابراین مقاوم به لغزش و مناسب به منظور استفاده در نزدیکی استخرها است.
  • سنگ تراورتن دارای بافتی مجلل و زیبا است که استفاده از آن در نما و تزئینات بیرونی ساختمان، زیبایی بی نظیری را در این زمینه ایجاد خواهد کرد.
  • سنگ های تراورتن دارای ثبات رنگ هستند که در طی زمان محو نمی شود.

 

کلام پایانی

تراورتن با ساختاری پرحفره و دهانه­هایی  قابل مشاهده در سطح سنگ، مشخص می شود. اگر بخواهیم یک پایان شیک از استخراج این سنگ داشته باشیم، می توانیم آنرا صیقل داده و روکشی صاف و براق را برایش به ارمغان بیاوریم. امروزه، از این سنگ در نمای ساختمان، نصب کفپوش و یا اجزای روکش دیوار استفاده می شود. اگر این سنگ به درستی نصب شود، یک گزینه عالی برای استفاده در فضای باز به شمار می رود و بسیاری از مشتریان از آن برای سنگ فرش حیاط یا گذرهای باغ استفاده می کنند.